Det Biovidenskabelige Fakultet - Københavns UniversitetKøbenhavns UniversitetFood of LIFE

Mælk er bedre end sit rygte - 21.04.2010

Mange dropper mejeriprodukterne af hensyn til helbredet. Men dansk forskning viser, at kalken kan være en hjælp til at forebygge fedme og også give et vægttab.

Af Niels-Bjørn Albinus, Dagens Medicin

 

Kalk har ikke alene betydning for vores knogler, men også for vægten. Forsker Janne Lorenzen fra LIFE, Det Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet, har i sin ph. d.- afhandling vist, at kalcium fra mejeriprodukter hæmmer kroppens fordøjelse af fedt, øger udskillelsen af fedt med afføringen og samtidig mindsker stigningen af fedt i blodet efter et fedtrigt måltid. Forskningsresultaterne leverer et vigtigt bidrag til forståelsen af den globale fedmeepidemi.

 

"Kalcium fra mejeriprodukter binder fedtsyrer, gør dem tungtopløselige og nedsætter optagelsen af fedt i kroppen.

 

Derfor har kalcium betydning for optagelsen af fedt i kroppen og kan derfor muligvis forebygge fedme. Omvendt kan lav kalciumstatus have betydning for appetitreguleringen og betyde, at du spiser mere. Kalcium fra mælk har større effekt end kalcium som kosttilskud, men vi ved endnu ikke hvorfor.

 

Sandsynligvis er det på grund af et samspil mellem kalcium og andre bioaktive bestanddele i mælken", siger Janne Lorenzen.

 

Ikke noget mirakelmiddel

Mælk og mejeriprodukter generelt beskyldes bl. a. for at være allergifremkaldende, fedende eller ligefrem kræftfremkaldende. Danskere på slankekur vælger ofte at give afkald på mejeriprodukter, men den nye forskning peger på, at det muligvis er dumt.

 

Kalcium fra mælk er dog ikke noget mirakelmiddel til hverken at forebygge fedme eller opnå et større vægttab. Janne Lorenzen og hendes forskerkolleger har beregnet, at ekstra 1.200 mg kalcium fra mælk om dagen vil give et relativt beskedent årligt vægttab på ca. 2,2 kg. Den svære øvelse er at fastsætte normalværdier for, hvor meget kalcium man bør have dagligt.

 

Forståelsen af forebyggelse og behandling af fedme har traditionelt været fokuseret på de næringsstoffer, som giver energi, men både Janne Lorenzens forskning og andre

forskningsprojekter internationalt peger på, at også næringsstoffer, som ikke tilfører kroppen energi, kan påvirke energibalancen.

 

"Befolkningsstudier tyder på, at mange har et lavt indtag af kalcium i deres dagligdag og dermed har større risiko for fedme. Det, vi gør nu, er, at vi analyserer befolkningsstudier

nærmere for at se, om vi kan finde sammenhænge og mønstre mellem indtaget af kalcium fra mejeriprodukter og kropsvægt."

 

Gavnligt for blodfedt

Fede oste og andre fede mejeriprodukter har traditionelt været bandlyst blandt ernæringseksperter. Men flere nyere undersøgelser viser, at fede mejeriprodukters betydning for mængden af fedt i blodet ikke er så negativ. Nogle undersøgelser antyder endda, at især de fedtfattige mejeriprodukter har en ligefrem gavnlig effekt på mængden og sammensætningen af fedt i blodet.

 

Den gavnlige effekt af kalcium kan ifølge Janne Lorenzen delvis forklares med, at kalcium nedsætter fedtfordøjelsen.

 

Hun mener, at der er behov for mere forskning for at undersøge, om et øget indtag af kalcium har en gavnlig effekt på typen og mængden af blodfedt, og hvordan den effekt i givet fald bedst opnås. Hvis sammenhængen kan dokumenteres, kan resultaterne få stor betydning for mulighederne for at forebygge potentielt dødelige hjerte-karsygdomme.

 

"Data fra de randomiserede, kontrollerede studier, som har undersøgt kalciumtilskuds effekt på blodfedt, er ikke entydige. Det skyldes især, at studierne er vidt forskelligt designet. Men det er oplagt, at en simpel intervention, som har en gavnlig effekt på blodfedtet - og dermed på risikoen for udvikling af hjertekar-sygdomme - vil have stor betydning for både befolkningen som helhed og det enkelte individ. Kalciumtilskud er let at følge og kræver ikke de store ændringer i det enkelte individs kostvaner. Det er et område, vi skal i dybden med", mener Janne Lorenzen.

 

Janne Lorenzen arbejder også med forskning, som skal undersøge, om et højt indtag af kalcium ligefrem kan øge fedtforbrændingen eller energiforbruget. Resultaterne af hendes ph. d.-projekt kunne ikke påvise en sammenhæng, men enkelte studier har påvist, at et højt indtag af kalcium øger fedtforbrændingen.

 

Janne Lorenzens forskningsprojekt er økonomisk støttet af mejerierne. Mejerierne har dog ingen form for indflydelse på projektet, understreger hun.

 

(Publiceret i Dagens Medicin d. 26. marts 2010 og på foodofLIFE.dk)

Food of LIFE, - siden er sidst opdateret d.10. august 2010

Artiklen blev oprindeligt bragt i Dagens Medicin fredag d. 26. marts 2010.

This website is hosted by The Faculty of Life Sciences, University of Copenhagen