Ny studenterredaktion på Food of LIFE - 21.11.2011
Food of LIFE har startet en ny redaktion med studerende fra LIFE, som har lyst til at formidle deres viden videre. Redaktionen kommer til at blogge på "Smag på Videnskaben" om forskellige emner inden for fødevarer, sundhed og ernæring
Af Camilla Jul Gregersen, kommunikationsmedarbejder
Den nye studenterredaktion på Food of LIFE består af 11 studerende fra flere forskellige studieretninger på LIFE - Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet. Fælles for dem alle er dog, at de brænder for mad og sundhed samt har en interesse i at lære at kommunikere deres viden ud til interesserede danskere.
Studenterredaktionen blogger på "Smag på Videnskaben", mens medlemmer af Gastronomisk Legestue (videnskabelig "madklub" for fødevarestuderende og kokke) har fået bloggen "Legestuen" til at boltre sig på.
Allerede nu er der flere spændende indlæg på begge blogs og i løbet af den næste tid, vil der kun komme flere.
Webredaktør på Food of LIFE Signe Rosendal Rasmussen glæder sig over alle de spændende indlæg og fremtidsudsigterne for Redaktionen:
"Ambitionen med Redaktionen er at gøre de studerende til forskningskommunikatører for LIFE og med alle de spændende indlæg, der er kommet indtil videre, er vi godt på vej".
Hun fortsætter: "Redaktionen er en mulighed for de studerende for at bevæge sig i en anden boldgade end hvad de traditionelt lærer her på LIFE, og samtidig prøve kræfter med populærformidling af den viden de har om mad og sundhed".
Læs mere om redaktionens medlemmer på redaktionens side
Food of LIFE, - siden er sidst opdateret d.24. november 2011