Det Biovidenskabelige Fakultet - Københavns UniversitetKøbenhavns UniversitetFood of LIFE

Fedtskatten kan ramme skævt - 01.12.2009

Forskere fra LIFE – Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet har ikke den store fidus til fedtskatten. De frygter, at den vil ramme skævt og i værste fald øge risikoen for at dø for tidligt.

Af Signe Rosendal Rasmussen, kommunikationsmedarbejder

 

Når forebyggelseskommissionen foreslår, at der lægges skat på mættet fedt i olier og mejeriprodukter (dog ikke mælk, fløde og syrnede mælkeprodukter), er intentionen at forlænge danskernes levetid med fem dage, og altså fremme sundheden.

 

Men beskatningen rammer, som lovforslaget ser ud på nuværende tidspunkt, ikke kun usunde varer. Fødevarer, der videnskabeligt bevist har en gavnlig effekt på sundheden, bliver også ramt af fedtskatten.

 

Ost kan være sund

Lektor Tine Tholstrup, lektor Lotte Lauritzen og professor Arne Astrup, alle fra Institut for Human Ernæring ved LIFE, har set nærmere på nogle af de fødevarer, der vil blive påvirket (eller ikke påvirket) af fedtskatten.

 

En af de ting, fedtskatten vil hæve prisen på, er ost, og ost indeholder da også en del mættet fedt. Den mættede fedt burde i teorien forøge folks LDL-kolesterol og øge risikoen for hjerte-kar-sygdomme, men flere undersøgelser har påvist, at dette ikke er tilfældet i ost. Undersøgelser har desuden vist, at emmentaler-ost faktisk indeholder en mælkesyrebakterie, som kan sænke blodtrykket betragteligt.

 

Det mættede fedt findes desuden i flere fødevarer, som går fri af afgiften, da det mættede fedt er skjult. Produkter som pølse, pålægsvarer, færdigretter, suppe osv. kan indeholde store mængder mættet fedt, men bliver ikke ramt af det nuværende lovforslag.

 

Ind med flerumættet ud med mættet

For at fedtskatten skal have den ønskede virkning bør den mættede fedt i danskernes kost udskiftes med flerumættet fedt, og det er langt fra sikkert, at dette bliver tilfældet med den nye skat.

 

Som det ser ud nu vil fede mælkeprodukter med et højt indhold af mættet fedt, som fx fløde, piskefløde og creme fraiche ikke blive ramt af fedtskatten, mens nogle af de alternative produkter (som endda kan være sundere) vil blive beskattet.

 

Således vil fx vegetabilsk madlavningsfløde på 7 pct. blive påvirket, ligesom is lavet med vegetabilsk olie. Flødeis går til gengæld fri.

 

Budskabet bør ændres til "Spis mere sundt"

Som fedtskatten er skruet sammen nu, fungerer den som en løftet pegefinger, men de tre forskere mener, at det vil være mere virkningsfuldt, hvis man i stedet gør det mere indbydende at købe de sunde fødevarer ved at fjerne moms på fx frugt, grønt og fisk.

 

Hvis momsen på de sunde fødevarer fjernes, vil budskabet blive mere positivt og opmuntrende for danskerne, mener de tre forskere.

 

Den såkaldte fedtskat har været i høring og er nu tilbage på bordet hos politikerne, hvor de kigger på, hvordan den skal skrues sammen, så den kommer til at fungere efter hensigten.

 

Artiklen er baseret på de tre forskeres kommentar i Berlingske Tidende: Væk med fedtskatten – den er farlig

 

(Publiceret på foodofLIFE.dk)

Food of LIFE, - siden er sidst opdateret d.9. december 2009