Kræsne børn bryder sig ikke om det sure

Børn, der kan lide sure spiser, er mere tilbøjelige til at prøve at smage nye ting.

Af Signe Rosendal Rasmussen, kommunikationsmedarbejder
 
Kræsenhed og en præference for sur smag går ikke hånd i hånd. Det viser resultaterne af et hollandsk forsøg.
 
Tidligere forsøg har peget i retning af at nogle børn har en præference for det sure – endda også det ekstremt sure, men de er ikke kommet med nogen forklaringer på dette. Hollandske forskere har set nærmere på grunden for den sure smagspræference. 


Undersøgte flere forskellige ting

89 børn i alderen 7-12 år deltog i forsøget. Børnene skulle smage på fire geleer med forskellig koncentration af citronsyre (0.0 M, 0.02 M, 0.08 M og 0.25 M) og rangere dem efter det de bedst kunne lide, og efter hvilken gele de mente var surest.
 

Bufferkapacitet: Sammensætningen af ioner, som gør, at mundhulens pH ikke påvirkes så nemt ved fx indtag af citronsyre. Jo bedre bufferkapacitet, jo mindre ændres pH.

Det samme skulle de gøre med fire gule kort, der havde forskellig lysstyrke.
 
Derudover undersøgte forskerne børnenes villighed til at smage nyt og ukendt slik og deres spyts bufferkapacitet. 


Over halvdelen foretrækker det sure

58 procent af de testede børn foretrak en af de to sureste opløsninger. Undersøgelsen viste, at disse børn bedst kunne lide den mest lysstærke farve og havde større tendens til at ville prøve at smage det ukendte slik.
 
Derudover havde de, der foretrak det syrlige, en højere spytproduktion end de andre børn.
 
Villighed til at prøve noget nyt og forkærlighed for intens visuel stimulering ser altså ud til at være forbundet med en præference for det sure.

 

Kilde: Liem, D. G., Westerbeek, A., Wolterink, S., Kok, F. J. & de Graaf, C. (2004). Sour Taste Preferences of Children Relate to Preference for Novel and Intense Stimuli. Chemical Senses, 29, 713-720


Videnskabelig artikel
Læs den videnskabelige artikel omkring kræsenhed og børns smag for surhed.
Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet fra Food of LIFE og hold dig opdateret med nyt fra Masseeksperimentet.

Food of LIFE, - siden er sidst opdateret d.14. august 2008


Udskrift fra:http://www.foodoflife.dk - 10. september 2010, kl. 04:04
Ophavsretten tilhørerMasseeksperiment default
Informationerne må alene anvendes til eget ikke-kommercielt brug.
http://www.foodoflife.dk/Masseeksperiment/Baggrundsartikler/997_Krasen.aspx