Det Biovidenskabelige Fakultet - Københavns UniversitetKøbenhavns UniversitetFood of LIFE

Den tidlige mad påvirker børns smagssans

Den mad vi spiser som spæde, kan påvirke vores smagspræferencer senere i livet.

Af Signe Rosendal Rasmussen, kommunikationsmedarbejder
 
En sur og bitter modermælkserstatning fremmer forkærligheden for det syrlige i fire-fem års alderen. Foretrækker man det søde, er andelen af sukker i ens kost afgørende.


Inddelt i fire grupper

83 børn i alderen 4-7 år deltog i forsøget. Børnene blev inddelt i fire grupper, fordelt på alder og på hvilken type modermælkserstatning børnene fik som spæde.
 
Grupperne så således ud:

  • 4-5 årige der fik mælkebaseret modermælkserstatning som spæd 
  • 4-5 årige der fik højt-hydrolyseret modermælkserstatning (bruges til børn der har mælkeallergi eller har stor risiko for at udvikle allergi) 
  • 6-7 årige der fik mælkebaseret modermælkserstatning 
  • 6-7 årige der fik højt-hydrolyseret modermælkserstatning

Børnene smagte på seks opløsninger med citronsyre og seks med sucrose, og skulle herefter angive hvilken de bedst kunne lide (både af de sure og de søde).
 
Mens barnet smagte på opløsningerne, udfyldte moren et spørgeskema om spisevaner. Efter smagningen svarede barnet (hvis det var muligt) også på en række spørgsmål.


Aftager med alderen

Gruppen af børn på 4-5 år, der som spæd fik højt-hydrolyseret modermælkserstatning (som har en speciel sur og bitter smag), foretrak de sure opløsninger i højere grad end de børn, der havde fået samme modermælkserstatning men var i en højere aldersgruppe.

 

De mindste børn, der havde fået højt-hydrolyseret modermælkserstatning, havde også en større forkærlighed for de sure opløsninger end den tilsvarende aldersgruppe, der havde fået mælkebaseret modermælkserstatning.
 
Der var ingen signifikant forskel indenfor de grupper, der fik mælkebaseret modermælkserstatning, og der var heller ingen forskel i præferencen, når det kom til de søde opløsninger.
 
Præferencen for de søde opløsninger hang dog sammen med andelen af sukker i barnets foretrukne morgenmadsprodukt og om moren regelmæssigt tilføjede sukker til barnets mad.

   

Kilde: Liem, D. G. & Mennella, J. A. (2002). Sweet and sour preferences during childhood: role of early esperiences. Developmental Psychobiology, 41, 388-395


Food of LIFE, - siden er sidst opdateret d.20. juli 2011

Videnskabelig artikel

Den tidlige smag
Læs artiklen De første smagsoplevelser påvirker vores kostvaner fra temahæftet: Fremtidens Fødevarer

Nyhedsbrev
Tilmeld dig nyhedsbrevet fra Food of LIFE og hold dig opdateret med nyt fra Masseeksperimentet.

This website is hosted by The Faculty of Life Sciences, University of Copenhagen