Knap 7 måneder gammel og foodoflife.dk er allerede nomineret til en pris. Siden startede 7. april 2008 og blev nomineret til Formidlingsprisen af folkene bag 'Bedst på Nettet 2008' d. 3. november.
Food of LIFE formidler den nyeste forskning om fødevarer, sundhed og ernæring til gymnasieelever og andre interesserede.
"Ideelt set kan foodoflife.dk danne en modpol til den malstrøm af ernæringsinformationer, som den almindelige dansker udsættes for i det daglige. Det er min oplevelse, at rigtig mange føler sig fuldstændig rundtossede i sundhedsuniverset og derfor har svært ved at træffe fornuftige valg på kostsiden", fortæller ernæringskonsulent Martin Kreutzer fra Institut for Human Ernæring, LIFE.
Det er forskere fra Det Biovidenskabelige Fakultet, der bidrager til indholdet på siden. Eksperterne har forskningsresultater og årelang viden i ryggen, og det giver foodoflife.dk en mulighed for at servere sikker viden om fødevarer og sundhed til danskerne.
"Hvis vi med foodoflife.dk kan skabe en flade, hvor man som almindelig forbruger kan hente lødig information, baseret på de gældende anbefalinger, og kan vi samtidig formå at gøre det interessant at beskæftige sig med ernæring, har vi mulighed for at påvirke rigtig mange danskeres liv og levned", mener ernæringskonsulent Martin Kreutzer.
Hvert år bliver kvaliteten af de offentlige hjemmesider målt i forbindelse med uddelingen af Bedst på Nettet-prisen. I år har dommerpanelet to særpriser, formidlingsprisen og Innovationsprisen, og det er altså den første af disse, som Food of LIFE er nomineret til.
Vinderne af Bedst på Nettet 2008 offentliggøres d. 18. november.