Det Biovidenskabelige Fakultet - Københavns UniversitetKøbenhavns UniversitetFood of LIFE

Spinat i spildevand

Spildevand er den eneste vandressource for mange mennesker i og omkring byer i den tredje verden. Vanding med spildevandet er helt afgørende for den lokale fødevareproduktion, og vandet bruges også til tøjvask, som tumleplads for børn og som drikkevand. Det er tilfældet i et vådområde omkring Cambodjas hovedstad Pnomh Penh, hvor befolkningens vigtigste grøntsag, vandspinat, dyrkes i urenset spildevand fra byen. Et forskningsprojekt har vist, hvordan den biologiske omsætning i vådområdet effektivt fjerner næringsstoffer og sundhedsskadelige bakterier. Lokalbefolkningen ved nu, hvordan de skal beskytte sig mod sygdom og producere sikre fødevarer i spildevandet.

Af professor Anders Dalsgaard, Institut for Sygdomsbiologi, LIFE – Det Biovidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet

 

Vandspinaten dyrkes i et stort vådområde, som aftager 80 procent af hovedstadens urensede spildevand. Den er den vigtigste grøntsag for hovedstadens millionbefolkning, og spinat fra vådområdet udgør 15-20 procent af den vandspinat, som spises af bybefolkningen.

 

Bønder syge af spildevand

Byens spildevand er perfekt næring for planterne, men spildevandet udgør en potentiel sundhedsrisiko for de mennesker, der spiser vandspinaten, og for dem, der dyrker planterne og dermed arbejder direkte i vandet.

 

Vandspinatbønderne lider blandt andet af eksem, og spinaten er ofte forurenet med afføringsbakterier.

 

Søens vandtemperatur er året rundt på cirka 25-30 grader. Den høje temperatur gør, at den naturlige biologiske omsætning og nedbrydning af næringsstoffer er høj, og sundhedsskadelige bakterier og virus hurtigt dræbes.

 

Dyrkning af vandspinat er med til at rense spildevandet, da planterne, når de vokser, optager en masse næringsstoffer fra spildevandet.

 

Projektets resultater bruges nu af bønderne, så de kan høste og levere sikre grøntsager til byens markeder. Deres egne sundhedsproblemer er blevet reduceret kraftigt, blandt andet er hudproblemerne reduceret, fordi de nu tager bad, umiddelbart efter de har arbejdet i spildevandet.

 

Flere afhængige af beskidt vand
På grund af de knappe vandressourcer er et stigende antal millioner mennesker afhængige af, at spildevandet er sikkert og kan bruges uden fare for liv og helbred.

For at kunne øge den globale fødevareproduktion er det afgørende, at der findes måder og teknologier, så spildevand sikkert og bæredygtigt kan anvendes til kunstvanding, idet landbruget som regel taber kampen om de knappe grundvandsressourcer til mennesker og industrier i byområder.

Målet er, at lokalbefolkningen kan brødføde sig selv og tjene penge på deres afgrøder. Ved hjælp af lokalt tilpasset teknologi og videnoverførsel kan lokalbefolkningen udnytte spildevandet til sikker fødevareproduktion – både sikker i den forstand, at de mennesker, der producerer fødevarerne og er i kontakt med vandet, kan undgå sygdomme, men også
sikker i den forstand, at afgrøderne og de opdrættede fisk ikke indeholder rester af kemikalier, sygdomsfremkaldende stoffer, bakterier og parasitter.

 

(Publiceret på foodofLIFE.dk og i temahæftet "Ulande – naturressourcer, fødevarer og sundhed: Striving for a better life")


Food of LIFE, - siden er sidst opdateret d.15. juni 2010

PAPUSSA

Vandspinatprojektet er en del af PAPUSSA (Production in Peri-Aquatic Urban Systems in Southeast Asia), der er involveret i fødevareproduktion i akvatiske miljøer i Cambodja, Thailand og Vietnam. Økonomiske analyser, herunder markedsundersøgelser, har hjulpet bønderne, så de nu ved, hvor de, uden om mellemhandlere, direkte kan levere spinaten til markederne og derved opnå en bedre indtjening.

 

Dialog med de lokale myndigheder har gjort, at myndighederne nu har bedre dokumentation for, hvor vigtig vådområdet er ved behandling af spildevandet og som leverandør af spinat til hovedstadens millionbefolkning. De er desuden blevet klar over, at området fungerer som en "svamp", der kan optage og holde på de meget store vandmængder, der skal ledes ud af byen Phnom Penh i regntiden. Hvis vådområdet ikke var der, ville store dele af hovedstaden blive oversvømmet i regntiden.


Temahæfte om ulande

This website is hosted by The Faculty of Life Sciences, University of Copenhagen